شعبانی بیان کرد: لازم است فرهنگ عمومی ایجاد کنیم که مردم در تمام مسائل خود یک وکیل همراه داشته باشند و بدون تردید رسانه ها نقش مهمی در این زمینه و همچنین آگاه سازی همگانی و تحقق حقوق شهروندی دارند.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در بازدید اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان از چهارمین نمایشگاه مطبوعات استان کرمان اظهار داشت: ثبت نام آزمون وکالت ۹۷ نیمه اول مهرماه آغاز شده و آزمون نیز در تاریخ ۹ آذر سال جاری به سیاق سال‌های گذشته از طریق سازمان سنجش در سراسر کشور برگزار می‌گردد که حدود دو هزار نفر در استان کرمان در این آزمون ثبت نام کرده‌اند و پذیرش نیز صرفا از طریق بومی‌گزینی صورت می‌گیرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با اشاره به اینکه امسال ظرفیت پذیرش نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است عنوان نمود: تعداد کارآموزان مورد نیاز استان بر اساس سهمیه آزاد و ایثارگری 70 نفر اعلام گردیده که از این میزان، تعداد 49 نفر به سهمیه آزاد و 21 نفر به سهمیه ایثارگران تعلق خواهد گرفت و کانون وکلا بر اساس شرایط قانونی، وفق قوانین مربوطه نسبت به جذب کارآموز اقدام خواهد نمود.

این وکیل دادگستری تأکید کرد: آزمون وکالت از سال 76 به طور مستمر در کل کشور توسط سازمان سنجش برگزار شده و با اطمینان می‌توان گفت هیچگاه کوچکترین فسادی در روند برگزاری آزمون و جذب کارآموز وکالت راه پیدا نکرده و تنها نهادی که از اقشار مختلف جامعه اعم از فقیر و غنی توانسته‌اند در آن شرکت کنند آزمون ورودی کانون‌های وکلا است.

وی افزود: در قانون، وکیل در مقام دفاع و انجام وظیفه هم‌شأن با قاضی است و تفاوتی با قاضی در اجرای عدالت ندارد چرا که هدف هر دو مشترک است و احقاق حق، نظارت بر پرونده و اجرای صحیح قوانین از وظایف هر دو است بنابراین وکیل اعتماد عمومی را مبنی بر اینکه عدالت دستگاه قضائی صورت می‌گیرد ایجاد می‌کند.

شعبانی با بیان اینکه رعایت شأن وکیل از سوی دستگاه قضا منتهی به بالا بردن شأن قضائی خواهد شد عنوان نمود: در استان کرمان با تعاملی که هیأت مدیره در سال‌های اخیر با مسئولین قضائی داشته‌اند این مهم به بهترین نحو اجرایی شده است.

وی به آغاز ساخت اتاقی در دادسرا برای وکلا اشاره کرد و گفت: در مواقعی که وکلا دادگاه ندارند می‌توانند در این اتاق به استراحت بپردازند که این مسئله ناشی از تعامل، تفاهم و اعتقادی است که مسئولین استانی برای رعایت شأن وکلا دارند.

این وکیل دادگستری بیان کرد: از آنجا که کانون‌های سراسر کشور از یکدیگر مستقل هستند و هیچ التزام و وابستگی به یکدیگر ندارند لذا تعامل هر کانون با مسئولین قضائی، تقنینی و اجرائی استان خود می‌تواند متفاوت باشد که در همین راستا درب ورودی اختصاصی وکلا را در دادگستری کل استان افتتاح کرده‌ایم تا وکلا بتواند بدون بازرسی و کنترل و صرفأ با ارائه کارت وکالت وارد دادگستری شوند.

سکاندار کانون وکلای دادگستری کرمان یادآور شد: در نقطه مقابل، وکلا نیز وظیفه دارند و باید شأن قضات را حفظ کنند و به او در ارائه عدله و کشف حقیقت کمک کنند.

وی با اشاره به بیکاری تعدادی از فارغ التحصیل رشته‌ حقوق افزود: اگر بتوانیم فرهنگ عمومی ایجاد کنیم که مردم در تمام مسائل خود یک وکیل همراه داشته باشند از یک سو روند پروند‌ه‌ها در دادگستری مسیر کوتاه‌تری را طی می‌کند و با تراکم کاری کمتری روبه رو می‌شود و از سوی دیگر ابزاری به ما می‌دهد تا بتوانیم در سال‌های آینده فارغ‌التحصیلان حقوق بیشتری را جذب کنیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با تأکید بر اینکه نباید دانشجوی بیکار رشته حقوق را به وکیل بیکار تبدیل کرد، اذعان نمود: دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از گذراندن تحصیل نیاز به گذراندن دوره‌های کارورزی دارند که در دادگستری استان و شهرستان‌ها زمینه جذب این تعداد کاروز وجود ندارد.

وی اظهار داشت: متأسفانه عده‌ای از مردم به اشتباه متوسل به برخی موسسات حقوقی می‌شوند این در حالی است که هیچگونه نظارتی بر روند عملکرد آن‌ها وجود ندارد به گونه‌ای که بعضی از این موسسات کار واسطه و دلالی انجام می‌دهند و حق الوکاله را از مردم دریافت و برای انجام کار از فرد دیگری کمک می‌گیرند.

رسانه‌ها در نهادینه کردن داوری در روابط تجاری نقش دارند

عضو هیأت منصفه مطبوعات گفت: بحث داوری در روابط تجاری داخلی و بین‌المللی آنگونه که باید در استان کرمان نهادینه نشده و هنوز نیازمند کار بیشتری از سوی مراجع ذی‌ربط است و رسانه‌ها باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند چرا که اگر شرکت‌های تجاری، موسسات و نهادهایی که دارای شخصیت‌های حقوقی‌اند در نهادهای خود داوری را بگنجانند سریع‌تر به مقاصد نهایی خود خواهند رسید. 

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به ظرفیت بالای اتاق داوری در کانون وکلا و نقش موثر آن در کاهش دعاوی و ایجاد سرعت در روند رسیدگی به پرونده‌ها اشاره و عنوان کرد: اتاق داوری مبتنی بر قانون بوده و از قواعد داوری برخوردار است و وکلای دادگستری به علت اشراف کامل بر موضوعات مختلف حقوقی، بهترین گزینه برای داوری هستند.

اگر سایه‌ بدنه توانمند کانون وکلا بر سر روزنامه کرمانشهر باشد شهر منتفع می‌شود

میرحسینی سردبیر هفته‌نامه کرمانشهر نیز در پایان این دیدار بیان کرد: کرمانشهر یکی از منظم‌ترین و پرمخاطب‌ترین نشریه‌های استان است اما با تمام داشته‌هایی که این نشریه دارد هنوز آنگونه که باید مردمی نشده و لازم است ارتباط کرمانشهر با عموم مردم بیشتر شود و ستون ثابتی از نشریه به آموزش حقوق شهروندی اختصاص داده و از فضای مجازی استفاده بیشتری شود.

وی بیان کرد: هیأت مدیره فعلی دوره طلایی کانون وکلا است و همه‌ی رسانه‌های استان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و کرمانشهر متقاضی است در رابطه با موضوعات جدیدی از جمله حقوق مالکیت معنوی، قوانین و ضوابط شهرداری، حقوق خانواده، مباحث کیفری و غیره از قابلیت‌های ویژه کانون بهره گیرد.