جلیل مالکی تأکید کرد

رعایت اخلاق حرفه‌ای؛ یک الزام برای انجام وکالت

جلیل مالکی بیان کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای در رابطه با حرفه وکالت چیزی جز رعایت نظامات، قوانین و مقرراتی که وضع شده نیست و مشهود از بایدها و نبایدهایی که سرلوحه و مظهر آن سوگند وکالت است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد واحد مرکز در ابتدای مراسم نهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت با تأکید بر ضرورت رعایت اخلاق حرفه‌ای از سوی وکلا اظهار داشت: اخلاق حرفه‌ای مجموعه‌ای از ارزش‌هایی است که در هر صنف وجود دارد و گاه در رابطه بین وکیل و حرفه وکالت متجلی می‌شود و گاه در رابطه بین وکیل و موکل و یا وکیل و همکاران قضائی و وکالتی بروز پیدا می‌کند.

جلیل مالکی بیان کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای در رابطه با حرفه وکالت چیزی جز رعایت نظامات، قوانین و مقرراتی که وضع شده نیست و مشهود از بایدها و نبایدهایی که سرلوحه و مظهر آن سوگند وکالت است و خدشه‌دار کردن هر کدام از این‌ها به نوعی ضد ارزش در عرصه وکالت تلقی می‌شود.

وی تاکید کرد: رعایت اخلاق حرفه‌ای در رابطه بین وکیل و موکل، حق موکل و تکلیف وکیل است و یک موکل به عنوان شهروند حق دارد وکیل او صادقانه با وی رفتار کند و توان علمی و حرفه‌ای خود را به درستی به وی نشان دهد و تعهد به نتیجه و امیدوار به امور واهی نکند.

عضو سابق هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: پرونده مانند یک نوزاد است که لازم است لحظه به لحظه با آن حرکت کرد و بر آن نظارت داشت و موکل خود را در جریان پیشرفت کار قرار دهد.

وی با اشاره به لزوم رعایت اخلاق حرفه‌ای در رابطه با همکاران قضائی به عنوان یک رابطه کاملا دو جانبه و متقابل خاطر نشان کرد: هر دو سوی قاضی و وکیل باید شأن و منزلت یکدیگر را رعایت کنند و از سوی دیگر لایحه وکیل باید اعتبار یک مقاله علمی پژوهشی را داشته باشد بنابراین وظیفه وکیل ارتقای دانش و توان علمی خود است و در مقابل قاضی نیز باید وکیل را به عنوان یک بال فرشته عدالت به رسمیت بشناسد.

مالکی افزود: رعایت اخلاق حرفه‌ای در ارتباط با همکاران وکیل باید تبدیل به فرهنگ در جامعه وکالت شود و در مواجهه با همکار وکالتی در یک پرونده شأن و منزلت یکدیگر حفظ شود چرا که مقتضای اخلاق حرفه‌ای این است که در عین دفاع همه جانبه و بی‌محابا، شأن و منزلت همکار مقابل را حفظ کنیم به گونه‌ای که بعد از اتمام پرونده رابطه کاملا دوستانه‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی با تأکید بر ضرورت دقت در قبول پرونده وکالتی اذعان نمود: این مسئله بسیار مهم است چرا که وکیل شرافت خود را وثیقه قرار داده تا از حق دفاع کند نه از بی حقی و بی‌عدالتی و باید پیش از پذیرش یک پرونده درباره آن قضاوت کند و بعد نسبت به پذیرش آن اقدام نماید.

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد به اشتباهی که در استنباط از قانون برنامه پنجم توسعه در رابطه با ثبت موسسات حقوقی برای افراد غیر حقوقدان شده اشاره و عنوان نمود: متاسفانه این موسسات همانند قارچ در همه جا سر درآورده‌اند و همکاران جوان ما را طعمه خود قرار می‌دهند.

وی اذعان نمود: حرفه وکالت همواره مورد هجمه دیگران در عرصه‌های متعدد قرار گرفته و کانون‌های وکلا در این صدمات نقشی نداشتند از جمله لوایح و طرح‌هایی که بدون مداخله کانون‌های وکلا به سرانجام رسید و معضلی برای نظام جمهوری اسلامی ایران بود ماده 187 و یا بند ب ماده 88 قانون برنامه ششم است که بدون توجه به نظرات علمی وکلای دادگستری در مجلس تصویب شد.

مالکی اضافه کرد: یکی دیگر از این مداخلات، تبصره ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری است که رانتی را در برخی از وکلای دادگستری ایجاد کردند به گونه‌ای که در پرونده‌های امنیتی و اقتصادی فقط وکلای خاصی بتوانند فعالیت کنند این در حالی است که اگر بیم تخلف از وکیل دادگستری در این پرونده‌ها می‌رود باید مجاری و مبادی نظارتی تقویت شوند و با او برخورد شود اما راه حل این نیست که خودی و غیرخودی در این حوزه تعیین شود که همه این موارد بدون متخصصین امر وکالت تعیین شده‌اند و عواقب آن‌ها قابل ملاحظه است.

وی به کمپین حذف ظرفیت اشاره و عنوان کرد: این کمپین به دنبال باز شدن درب‌های کانون به روی همه است و جان، مال و ناموس مردم دست عده‌ای که صلاحیت لازم را ندارند بیفتد این در حالی است که وکلا سختی‌های پذیرش در آزمون وکالت و دوره کارآموزی را پشت سر گذاشته‌اند و طرح کمپین حذف ظرفیت دچار تناقض در درون خودش است و تبدیل فارغ‌التحصیل بیکار به وکیل بیکار معضلات بزرگتری را ایجاد خواهد کرد که وقت زیادی را از نمایندگان ما در مجلس گرفت و در نهایت هم خوشبختانه به نتیجه نرسید

این وکیل دادگستری اظهار داشت: این مخاطرات علیه وکلا استمرار دارد و اخلاق و ارزش‌های حرفه‌ای ما حکم می‌کند تک تک وکلا در صحنه حضور داشته باشند و کارآموزانی که با وثیقه گذاشتن شرافت خود به کسوت مقدس دادگستری نائل می‌شوند، با سرلوحه قرار دادن رعایت اخلاق حرفه‌ای، آینده‌ای روشن برای خود و برای حرفه وکالت در کشور ایجاد کنند.