رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: قوانین حمایتی از خبرنگاران و نهادهای حمایتی از آنان برای احقاق حقوقشان در حداقل است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در بازدید از دفتر خبرگزاری دانشجویان استان کرمان- ایسنا به مناسبت هفته خبرنگار بیان کرد: رسانه‌ها به خصوص مطبوعات آزاد و مستقل، پرچمدار و نماينده افکار عمومی هستند و به عنوان رکن چهارم دموکراسی می‌توانند نقش نظارتی مهمی در راستای پالایش نهادهای حاکمیتی و افزایش اعتماد عمومی داشته باشند.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان از اقدامات خبرنگاران خبرگزاری ایسنا به جهت رعایت بی‌طرفی، دقت نظر، پوشش به موقع اخبار و صحت و جامعیت خبر تشکر کرد و گفت: رسانه‌ها با اطلاع رسانی و تولید خبر می‌توانند فرهنگ جامعه را بسازند و با توجه به ظهور و استفاده رو به گسترش فضای مجازی، خبرگزاری‌ها به نسبت روزنامه‌های کاغذی نقش موثرتری می‌توانند داشته باشند.

وی اظهار داشت: مطبوعات آزاد به عنوان نماینده مردم در زمینه نظارت بر عملکرد نهادها می‌توانند نقش اصلاحی ویژه‌ای داشته باشند و امید است محدودیت‌های رسانه‌ها در زمینه ورود به نحوه عملکرد مدیران کشور در سطوح مختلف کمتر شوند و خبرنگاران بتوانند به دور از هر گونه واهمه‌ای به فعالیت حرفه‌ای و بی‌طرف خود ادامه دهند و بازتاب‌کننده‌ مسائل و مشکلات زیر پوست جامعه و روشنی‌بخش حقیقت به مخاطبان خود باشند.

عضو هیأت منصفه دادگاه مطبوعات استان تاکید کرد: لازم است در قوانین، نگاه حمایتی به اهالی رسانه شود از این رو در اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در حال تدوین نظام نامه‌ای برای حمایت قضایی از خبرنگاران هستیم تا بتوانند هم در مسائل شخصی و هم مسائل صنفی خدمات معاضدتی و رایگان از سوی وکلای دادگستری دریافت کنند.

شعبانی از خبرنگاران به عنوان قشر آگاه و بیم دهنده جامعه یاد کرد و گفت: کانون وکلای دادگستری کرمان طی یک سال اخیر از طریق برگزاری جلسات ویژه با خبرنگاران نقطه نظرات این قشر آگاه و زحمتکش را همواره جویا شده و نقد دلسوزانه و مشفقانه آن‌ها را به گوش جان پذیرفته است و آمادگی کامل را برای هر گونه همکاری مشترک با اصحاب رسانه و همچنین حمایت از خبرنگاران دارد.