رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان خبر داد:

تدوین نظام نامه حمایت قضایی از خبرنگاران در دست پیگیری

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در حال تدوین نظام نامه‌ای برای حمایت قضایی از خبرنگاران در سطح کشور است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان به مناسبت هفته خبرنگار بیان کرد: گرامیداشت روز خبرنگار در حقیقت تکریم دانایی و صیانت از حقوق مردم در دسترسی به اطلاعات است و خوشبختانه طی یک سال اخیر تعامل مناسب و رو به فزونی میان کانون وکلای دادگستری کرمان و اصحاب رسانه در استان برقرار شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان اظهار کرد: مطبوعات در کشورهایی که دموکراسی حاکم است به عنوان ناظر و چشم بینا در جامعه نقش مهمی در مسیر انعکاس واقعیت‌های موجود با هدف خدمت به مردم و رفع مشکلات جامعه به دور از هر گونه جانبداری ایفا می‌کنند.

وی به نقش خبرنگاران در انعکاس دقیق اخبار جهت جلوگیری از بروز فساد اشاره و عنوان کرد: مسئولیت نظارتی خبرنگار در کنار دیگر وظایفش از برجستگی خاصی برخوردار است.

عضو هیأت منصفه دادگاه مطبوعات بیان کرد: علی رغم اینکه روزی به نام خبرنگاران در تقویم رسمی کشور ثبت شده است اما حمایت بسیار کمی از این قشر زحمتکش در قوانین آورده شده و قوانین مطبوعاتی ما بیشتر به مسئولیت‌های خبرنگاران توجه کرده اما در مورد حقوق آن‌ها جز در موارد اندکی، توضیح مبسوطی ندارد از این‌رو اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در حال تدوین نظام نامه‌ای برای حمایت قضایی از خبرنگاران در سطح کشور است و به زودی کم و کیف آن از طریق کانون‌های استان‌ها به سمع و نظر اصحاب رسانه خواهد رسید.

شعبانی ضمن اعلام آمادگی کانون وکلای دادگستری کرمان جهت رفع مشکلات اصحاب رسانه اظهار داشت: امید است بتوانیم از این طریق در کنار خبرنگاران، جامعه و مردم برای توسعه هر چه بیشتر عدالت قضایی در کشور حرکت کنیم.

خبرنگاران و روزنامه نگاران، ابزار نظارتی قوی در جامعه

 وحید رضوانی در ادامه ضمن عرض تبریک و گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و روز خبرنگار اذعان داشت: در باب قلم و روز خبرنگار بسیار صحبت شده و مهم‌‌ترین رسالت اصحاب رسانه به عنوان یکی از ارکان دموکراسی، کشف و بیان حقیقت است به گونه‌ای که اخبار صحیح، دقیق و تفسیر‌های منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان بگذارد.

عضو اصلی هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: در کشورهای مترقی نقش بی بدیل و موثر خبرنگاران در زمینه اطلاع‌رسانی و مقابله با فساد و سوء استفاده‌های خودکامگان غیر قابل تردید است و همین مسئله باعث اعتلای دموکراسی در این کشورها خواهد شد.

وی تصریح کرد: مسئولیت خطیر خبرنگاران در جامعه در مقابل منابع مالی که در اختیار دارند بسیار نامتناسب است و تنها کاری که از عهده ما بر می‌آمد اینکه به پاس تقدیر و تجلیل از مقام خبرنگاران در جمع اصحاب رسانه حضور داشته باشیم و امید است که در سال آینده نیز بتوانیم تعامل خود را با جامعه خبری حفظ و در باب مسائل مشترک کانون‌های وکلای دادگستری و ضرورت‌های جامعه قدم‌های موثری برداریم.