به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، فرهاد افشار نیا رئیس کل دادگستری استان خوزستان صبح امروز در بیست‌ونهمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران بیان کرد: چندسالی است بحث اصلی کانون های وکلا اثبات خود و جایگاه مستقل خود است در این زمینه هم رنج بسیاری متحمل شده‌اند و سخنرانی و مقالات بسیاری نوشته شده است و رشته اصلی این مراسمات بحث استقلال وکلا بوده است امابا تمام مشکلات کانون ها در تلاش هستند هویت مستقل خود را حفظ کنند.

وی اظهار داشت: در طول ده سال گذشته ارتباط بسیار خوب و تنگاتنگی بین دادگستری استان و کانون وکلا برقرار بوده و همه ساله در کمیسیون ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه علیرغم اینکه اکثریت با دادگستری بوده است همواره نظر کانون وکلا در خصوص ظرفیت جذب کارآموز مد نظر قرار داده شده و با آن موافقت گردیده است.

پروانه سلحشور نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: وکیل را اگر یک کنشگر اجتماعی بدانیم اهمیت نقش کانون وکلا در توسعه اجتماعی روشن خواهد شد وکانون وکلا از معدود نهادهایی است که توانسته هویت خود را حفظ کند اگر چه در این راه هزینه های زیادی داده است با این وجود وکلا هیچگاه از حق خود کوتاه نیامده اند.

وی افزود: کانون وکلا و وکلا نقش بسیار مهمی در حمایت از حقوق شهروندی دارند و امیدواریم در کشور شاهد باشیم که حقوق شهروندی در حد شعار نماند.

قره سید رومیانی معاون وزیر دادگستری با اشاره به اینکه وزارت دادگستری پنجره واحدی ایجاد کرده است تا نظر وکلا را به صورت منسجم در قالب لوایح قضایی ببیند اذعان نمود: وظیفه خود می دانم سلام عشق و مودت وزیر دادگستری را خدمت شما ابلاغ کنم. در جلسه مشترکی که بعد از سالها با مسئولین اتحادیه به ریاست جناب کشاورز و روسای کانون های وکلا داشتیم 28 مشکل اساسی را وکلا احصا کردند.

وی گفت: دولت تدبیر امید دولت حقوقی است به اعتقاد ما نورافکن‌های آگاهی بخشی به نحو احسن باید روشن شود و در وزارت دادگستری آماده‌ایم در خصوص مشکلات پیش روی نهاد وکالت کمک کنیم.

معاون وزیر دادگستری اشاره کرد: در همین راستا در وزارت دادگستری کارگروهی تشکیل می‌شود که  ارتباط بین معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت دادگستری با نهاد وکالت برقرار باشد تا برای مشکلات نهاد وکالت چاره اندیشی شود و این استقلال در نهایت زیبایی حفظ شود.

سید محمود مصطفوی کاشانی در ادامه این همایش خاطرنشان کرد: حرفه وکالت با چالش زیادی روبرو است که قطعا وکلا باید آنرا حل کنند بزرگترین وظیفه برای برقراری حکومت قانون را کانون وکلا دارند کشورهای پیشرفته در حکومت قانون به همه جا رسیدند.

وی تصریح کرد: حکومت قانون یعنی قانون حکومت کند نه اشخاص و مصلحت اندیشی افراد و مقامات و مصلحت اندیشی به معنای پایمال کردن قانون است که در همین راستا باید بگویم قانون اساسی بايد حفاظت شود. کانون ها موفق شدند با همت خود لایحه وکالت را که استقلال کانون ها را زیر سوال می برد در مجلس رد کنند. این پیروزی گام اول بود، وکلا شایستگی این را دارند قانون وکالتی در حد کشور های پیشرفته داشته باشند. کانون ها باید اعتماد به نفس داشته باشند و  ابتکار تدوین لایحه وکالت را به دست گیرند.