به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در بازدید هیات مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان از خبرگزاری ایسنا به مناسبت روز خبرنگار ضمن تقدیر و تشکر از زحمات اصحاب رسانه به خصوص در ارتباط با پوشش اخبار حقوقی بیان کرد: خبرنگاران به عنوان طلایه‌داران جبهه آگاهی بخشی، چشم بینا و زبان گویای مردم هستند و عشق و ایثاری در کار خبرنگاری نهفته است که زمینه دسترسی مردم به اخبار سالم، واقعی و درست را فراهم می‌کند و خوشبختانه خبرگزاری ایسنا از جمله خبرگزاری‌های قابل اعتماد به ویژه در قشر فرهیخته دانشگاهیان و تحصیلکردگان است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان وجه اشتراک کار خبر با وکالت را مستقل بودن خبرگزاری‌ها از حیث نظر، عقیده و عمل و همچنین عدالت‌خواهی دانست و عنوان نمود: تحقق عدالت‌خواهی جز با بسط آگاهی و روشنگری ممکن نیست و در این میان، خبرنگاران به عنوان دیده بانی امین برای زدودن غبار ابهام از چهره‌ی حقیقت، از طریق کنشگری مسئولانه و آگاهانه با جان و دل از نهادها و مسئولین مطالبه‌گری می‌نمایند.

وی شغل خبرنگاری را یکی از سخت ترین مشاغل دانست و عنوان نمود: عشق و علاقه در این حرفه شرط مهمی برای ادامه کار است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام حمایت کانون وکلای استان از حقوق رسانه ها اظهار داشت: درصورتی که خبرنگاری با مشکل حقوقی چه در زمینه شخصی و چه مسائل کاری مواجه شود، برای او وکیل رایگان در نظر خواهیم گرفت.

علی خواجویی راد نیز بیان کرد: وکلا و خبرنگاران در جهت احیای عدالت در جامعه قدم بر می دارند و این وجه مشترک حرفه‌ی شریف خبرنگاری با منصب وکالت است.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با اشاره به امکانات کم خبرگزاری ایسنا و استقلال عمل آن اظهار داشت: مردم خبرهای واقعی و برگرفته از بطن جامعه را از این خبرگزاری دریافت می‌نمایند و خبرگزاری ایسنا با رویکرد مستقلی که دارد سعی نموده مخاطبین خود را در میان تمام اقشار جامعه گسترش دهد و به خبرهایی می‌پردازد که مطالبه عموم جامعه باشد و نیاز مردم را برطرف نماید.

وی افزود: شاید در نظر برخی عوام، کانون‌های وکلا به نوعی در مقابل نظام هستند در حالیکه هیچگاه اینچنین نبوده و برابر قانون ۳۰ درصد و برابر متعارف، بالغ بر ۵۰ درصد از اعضای کانون‌های وکلا از ایثارگران و خانواده‌های آنان هستند و بر اصول و چارچوب قانون اساسی پایبندند و در مسیر آن حرکت می‌کنند.

خواجویی راد بیان داشت: خبررسانی در برخی پرونده‌ها باید به گونه‌ای باشد که مردم به این باور برسند اظهار نظر مخالف در یک موضوع به معنی حرکت در مسیر خلاف و نادرست ودر مقابل با نظام نیست چه اینکه ممکن است فرد در آن مورد ایده و نظر مخالف داشته باشد که در قالب انتقاد بیان می‌گردد و وکیل نیز حسب رسالتی که قانون اساسی به عهده وی گذاشته و قوانین بعدی آن را تکمیل کرده است حق دارد به دفاع از کسی که ممکن است نظری مخالف با سایرین داشته باشد بپردازد و این دفاع به هیچ عنوان مقابله با نظام نمی‌باشد.

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح نمود: وکلا نیز در چارچوب قانون اساسی و نظام‌نامه‌ای که پذیرفته‌اند حرکت می‌کنند و نیک مستحضر هستید که پیش از انقلاب، وکلا به نظام طاغوت ایراد گرفتند و از انقلاب دفاع کردند و همراه با حاکمیت گام برمیدارند.

وی خاطر نشان کرد: کانون‌های وکلا به کمک اصحاب رسانه نیاز دارند تا این واقعیت را که در جلسات دادگاه چه می‌گذرد با هنری که دارند پرورش دهند. متاسفانه جامعه صرفا دفاع وکیل از قاتل را مد نظر قرار می‌دهد این در حالی است که وکیل نه از قاتل بلکه از قانون دفاع می‌نماید تا قاتل بیشتر از آنچه که در قانون تعیین شده مورد مجازات قرار نگیرد.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان فصل مشترک وکلا با خبرنگاران را استقلال دانست و یاداور شد: استقلال در حوزه دفاع، ضامن دفاع است و در حوزه خبر ضامن سلامت خبر و هر دو به حقوق مردم برمیگردد و اگر این مهم را از وکلا و خبرنگاران سلب نمایند در نهایت متضرران واقعی مردم هستند.

حجت قهرمانی فر عضو اصلی هیات مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان نیز در ادامه بیان کرد: رسالت خطیر و مهم تلاشگران عرصه‌ی رسانه، به عنوان رکن چهارم دموکراسی امروزه بر کسی پوشیده نیست چه اینکه خبرنگاران هستند که با تخصص و مهارت خود در راستای استیفای حق مردم بر دانستن و آگاهی‌بخشی قدم برداشته و و از سنگر رسانه مدافع حقوق شهروندان در عرصه‌های مختلف می‌باشند.

قهرمانی فر سرعت انتشار اخبار و دقت در تنظیم تخصصی آن‌ها را از ویژگی‌های خبرنگاران حرفه‌ای شاغل در خبرگزاری ایسنا دانست و افزود: انتطار می‌رود اصحاب محترم رسانه در شناساندن و معرفی نهاد وکالت و جایگاه واقعی آن به کانون‌های وکلا کمک کنند تا بتوانیم با آگاهی بخشی به جامعه زمینه ارائه خدمات وکالتی را مهیا کنیم تا حقوق شهروندی نادیده گرفته نشود.

کدیور دبیر خبرگزاری دانشجویان استان کرمان (ایسنا) سابقه ی دیرینه‌ی همکاری خبرگزاری ایسنای کرمان با کانون وکلای دادگستری استان را امری بسیار نیکو و پسندیده دانست و افزود: این آمادگی وجود دارد که رسانه‌های استان به صورت مداوم و با راه اندازی یک ستون اختصاصی در رابطه با مسائل حقوقی به آموزش شهروندان در خصوص حقوق اجتماعی و مسائل مختلف حقوقی خود بپردازند.

در پایان به پاس تلاش ها و مساعی ارزشمند خبرنگاران از زحمات اصحاب این رسانه توسط هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان تجلیل به عمل آمد.